Vi söker nya peer supportrar till Göteborgs Stad!

,

Vi söker dig som är intresserad av att arbeta som peer supporter inom Göteborgs Stad på uppdrag av Arbetsmarknad och vuxenutbildning, Göteborgs Stad.

Om Peer Support

En peer supporter är en själverfaren stödperson för människor som befinner sig i ett tillstånd där de behöver mycket stöd och hjälp. Du ska därför ha egen erfarenhet av psykisk ohälsa och gärna haft erfarenhet av problematisk skolfrånvaro. Du ska vara tillräckligt återhämtad för att kunna arbeta som stödperson.

Just nu finns en stor efterfrågan från skolor om att använda sig av Peer Support, kommande utbildning kommer därför ha extra fokus på skola. Annan
verksamhet kan även komma att bli aktuell som arbetsplats.

Utbildning och anmälan

Från 5 maj till och med 9 juni 2025 anordnas en utbildning för dig som är intresserad av att arbeta som peer supporter. Utbildningen är kostnadsfri och efter godkänd utbildning får du ett certifikat som visar på att du är en certifierad peer supporter.

Ansökningsperioden pågår till och med 9 april 2025. Vi genomför intervjuer löpande.

Mer information och ansökan sker via den här blanketten.